Według wstępnych sondażowych wyników głosowania (exit poll IPSOS), w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 49,6 proc. Błąd badania wynosi 2 pkt. proc.

Były kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak, po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów prezydenckich, opublikował na Twitterze stanowisko Rady Liderów Konfederacji. „Przypominamy, że nie popieraliśmy żadnego z kandydatów, którzy rywalizowali w drugiej turze wyborów prezydenckich” - podkreślił. „Oczekujemy, że prezydent elekt zadba o stabilność państwa i będzie godnie je reprezentował” - dodał. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker opublikował na Twitterze film ze sztabu prezydenta Andrzeja Dudy, opatrując go podpisem „Niech żyje Polska”. Podobnie do sondażowych wyników odniósł się również senator Stanisław Karczewski. W podobnym tonie do wstępnych wyników głosowania odniósł się też Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i poseł na Sejm Michał Wójcik. Polityk opublikował na swoim profilu flagę Polski. 

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Sondażowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich skomentował również Robert Biedroń, były kandydat Lewicy na prezydenta. „162 tys. głosów różnicy w exit poll - na razie wiemy tylko tyle, że nic nie wiemy” - zaznaczył. „Choć zdenerwowanie Andrzeja Dudy ogłaszającego swoje "zwycięstwo" w TVPiS to świetny prognostyk przed ostatecznymi wynikami. Trzymam kciuki za Polskę otwartą, tolerancyjną i europejską!” - dodał. 

W nawiązaniu do wyników sondażowych exit poll głos zabrała także posłanka KO Katarzyna Lubnauer. "Trzeba poczekać na wyniki z PKW. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - podkreśliła. „Jeszcze zwyciężymy” - dodała.

Poseł KO Dariusz Joński zaznaczył natomiast, że „czeka na wyniki do końca”. "Tylko 200 tys głosów!” - zauważył polityk.

"Buta zawsze kroczy przed upadkiem! Słucham wystąpienia Andrzeja Dudy, i czuję, że to będzie ostatnia przemowa byłego Prezydenta" - ocenił przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. 

Z kolei Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że „głosowanie jeszcze nie jest zakończone”. „Jeszcze ludzie stoją w kolejkach do komisji wyborczych. Jeszcze nie wszystkie karty spłynęły z zagranicy… Jeszcze wszystko jest możliwe. Jeszcze piłka jest w grze!”- podkreślił. „Badania pokazują, że zagranica niweluje różnicę głosów o jakieś 0,8% na rzecz Rafała Trzaskowskiego. A i w kraju rozstrzygające są wyniki spływające najpóźniej z dużych miast. Na miejscu A. Dudy nie otwierałbym zatem jeszcze szampana” - dodał. 

Jak podkreślił we wpisie na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba, "Duda wygrał, ale wyłącznie w sondażu na 20:00". "Ludzie wciąż głosują i stoją w kolejkach. Pokory brakuje najbardziej tej podłej władzy. Godzina wstydu Dudy" - napisał i zaznaczył, że "trzeba policzyć wszystkie głosy".