Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że ewakuowano z fabryki 40 osób. Podczas akcji gaśniczej jeden strażak zginął, a dwóch innych trafiło do szpitala.

Resort przekazał, że pożar wybuchł na kilku piętrach budynku, który znajduje się przy przy brzegu Newy. Ogień objął około 10 tys. metrów kwadratowych. Zawaliła się spora część dachu.

W akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków. 

Budynek, wpisany przez władze Sankt Petersburga na listę dziedzictwa kulturowego, był siedzibą jednej z największych firm tekstylnych w Rosji w drugiej połowie XIX wieku.

Firma Thornton Woollen Mill Company została założona przez Brytyjczyka Jamesa George'a Thorntona i jego synów, a jej produkty zdobyły najwyższą nagrodę na Światowej Wystawie w Paryżu w 1900 roku.

Fabryka została znacjonalizowana i była zarządzana przez państwo w okresie sowieckim, a następnie sprywatyzowana w 1992 roku.

W ostatnich latach w niektórych częściach budynku nadal produkowano tkaniny, wynajmowano na powierzchnie biurowe, a niektóre obszary zostały opuszczone.

Agencja TASS informuje, że przeprowadzona w marcu kontrola wykazała 9 naruszeń. Część z nich dotyczyła bezpieczeństwa pożarowego.