Główna część prac restauracyjnych prowadzonych na krymskim moście zostanie zakończona na początku lutego, po zainstalowaniu ostatniego przęsła po lewej stronie drogi, zapowiedział wicepremier Rosji Chusnullin.

Wyjaśnił, że wsuwanie trzeciego przęsła zostało zakończone, a dwa kolejne przęsła zajęły już swoje położenie projektowe.

„Zsunięcie ostatniego, czwartego przęsła zaplanowano na 31 stycznia. Opuszczenie przęsła do pozycji projektowej potrwa jeszcze kilka dni. Na tym zakończy się zasadnicza część prac po odbudowie mostu” - cytuje wpis urzędnika na portalu społecznościowym RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Przybywa pracy w ukraińskich firmach. Specjaliści mocno poszukiwani

Chusnullin dodał, że celem końcowego etapu prac jest usunięcie zdeformowanych (wybuchem – red.) części, a także wykonanie instalacji drenażowej, by odprowadzić wodę, która dostała się do zawalonej części mostu.

Następnie drogowcy będą musieli położyć dwie warstwy asfaltobetonu, odbudować instalacje inżynieryjne, oświetlenie i ogrodzenia. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo.

Od eksplozji w październiku most jest w ciągłym remoncie. Pomimo zapowiedzi Kremla, że uszkodzenia nie są duże i szybko zostaną naprawione, do dziś prace trwają. Ruch z Rosji na Krym odbywa się promami, których jest za mało, a do tego pogoda często zatrzymuje ich kursowanie.

W tej sytuacji główny ciężar ruchu na zawłaszczony przez Rosję ukraiński półwysep spada na kolej. Jednak z powodu braku wagonów zajmowanych na potrzeby rozpętanej rosyjskiej wojny i tutaj są duże braki. Rosyjskie władze okupacyjne Krymu już kilka razy apelowały do Moskwy o większy tabor w kierunku półwyspu.

Transport kolejowy na Krym jest realizowany przez prywatną spółkę kolejową „Grand Service Express” (GSE). Firma planuje zwiększyć liczbę pociągów w komunikacji między Krymem a innymi rosyjskimi miastami z 17 do 22, dostarczając 38 nowych wagonów i wynajmując ponad 400 wagonów.