Jak poinformowała PAP Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, podpisana została już umowa z wykonawcą tej inwestycji.

„Prace na linii nr 106 Boguchwała – Czudec obejmą wymianę 12 km toru, przebudowę mostu, dwóch wiaduktów i 23 obiektów inżynieryjnych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym na 21 przejazdach, m.in. na drogach powiatowych w gminach Boguchwała i Czudec" - dodała.

Przebudowane lub wybudowane od nowa zostaną również perony w miejscowościach Wisłoczanka, Babice, Babice Kolonia oraz Zaborów i Jasło, dzięki temu pasażerowie będą mieli lepszy dostęp do pociągów. Wszystkie nowe obiekty będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Perony wyposażone będą w czytelne oznakowanie, nowe oświetlenie i tablice z rozkładami jazdy. Zakończenie prac planowane jest w listopadzie 2018 r.

Szalacha przypomniała, że PLK do tej pory na trasie Rzeszów-Jasło wykonała prace modernizacyjne za ponad 220 mln zł, dzięki czemu czas przejazdu między tymi miastami skrócił się o 30 min.

„Po modernizacji odcinka Boguchwała-Czudec czas przejazdu skróci się o kolejne ok. 6 min. Po zakończeniu prac pociągi pojadą prawie dwukrotnie szybciej - zwiększą prędkość z 60 km/h do 100 km/h, co przełoży się na poprawę przepustowości trasy Rzeszów – Jasło" - zaznaczyła.

Inwestycja będzie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.