Starship Technologies, firma pochodząca z Londynu, wyprodukowała dla sieci pizzerii Domino's urządzenia pozwalające dostarczać pizzę w obrębie około 1,6 kilometra od wybranych placówek. W 2016 roku odbyły się pierwsze testy tego typu wynalazków w Australii oraz Nowej Zelandii. Ponadto w Nowej Zelandii używane były także drony do dostarczania podobnych zamówień – pisze Bloomberg.

- Przy naszych planach rozwoju na następne 5-10 lat może zabraknąć nam kierowców do rozwożenia pizzy, w związku z czym już teraz musimy zacząć myśleć o innowacyjnych rozwiązaniach – mówi szef sieci pizzerii Domino's, Don Meij.

Robot, napędzany baterią, jest w stanie samodzielnie poruszać się po chodnikach (nie po drodze) z prędkością około 6 km/h, wioząc zamówienie o wadze 10 kg. W zależności do tego czy dostarczany posiłek będzie na zimno czy na ciepło, zostanie zapakowany w odpowiednią torbę, podobną do takich, których używają dostawcy na motorach. Ponadto może on przewozić zarówno pizzę jak i inne zamówienia takie jak deser czy wybrany przez klienta napój.