W Spotkaniu Teatrów Narodowych, które od początku października trwa w stolicy, wystąpiły dotąd zespoły z Rosji, Rumunii, Bułgarii, Francji i Austrii. Prezentowały klasykę dramatu europejskiego oraz teksty swoich sztandarowych pisarzy.

Występ Piccolo Teatro będzie okazją do spotkania z twórczością mistrza komedii dell’arte Carla Goldoniego. Reżyser Toni Servillo wystawił trzy krótkie sztuki XVIII-wiecznego autora: „Szaleństwa przed letniskiem”, „Przygody na letnisku”, „Powrót z letniska”. Nawiązał w ten sposób do słynnej adaptacji „Trylogii letniskowej” Giorgia Strehlera z 1954 roku.

Recenzenci zachwycali się możliwością usłyszenia sztuki Goldoniego w języku oryginału oraz subtelną inscenizacją Servillo. W „Trylogii letniskowej” Goldoni śmieje się z popularnego w XVIII wieku zwyczaju odwiedzania wsi wyłącznie w celach towarzyskich.

Dla komediopisarza to pretekst, by skrytykować snobizm i napiętnować tych, którzy bezmyślnie ulegają modom. „Widzimy ludzi pragnących żyć jak arystokracja, trawiących w światowym próżniactwie czas i pieniądze, których zresztą im nie brakuje” – napisał „Le Monde”.

O kulisach pracy zespół Piccolo Teatro opowie podczas dwóch spotkań z publicznością na scenie przy Wierzbowej – 19 listopada o godz. 12 i dzień później o godz. 16.30.

[i]Spotkanie Teatrów Narodowych: „Trylogia letniskowa” Carlo Goldoniego, reż. Toni Servillo, wyk. Andrea Renzi, Francesco Paglino, Rocco Giordano, Teatr Narodowy, Warszawa, pl. Teatralny 3, bilety: 50 – 90 zł, rezerwacje: tel. 22 69 20 604, czwartek (19.11), piątek (20.11), godz. 19[/i]