Tag:

Cudzoziemiec w Firmie

Powiązane

Kadry

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących i ważnych orzeczeń z zakresu prawa HR. Dotyczyły m.in. ochrony działaczy związkowych czy gwarancji powrotu rodzica na zajmowane stanowisko, ale też dodatku za pracę w nadgodzinach niepełnoetatowców.

Freelancer cudzoziemiec: obowiązki i rozliczenia

Korzystając z usług zagranicznych wolnych strzelców trzeba wybrać odpowiedni model współpracy, a także przeanalizować obowiązki dotyczące obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych freelancera.

Rząd chce ułatwić podjęcie pracy wykwalifikowanym obcokrajowcom

Polski rząd rozpoczął pracę nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustawach - związane jest to z dyrektywą PE dotyczącej zatrudnienia obcokrajowców z 2021 roku, której Polska do tej pory nie wdrożyła.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona. Sejm przyjął ustawę

Szczególne rozwiązania dotyczące osób, które przybyły na terytorium Polski w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, zostały przedłużone do 30 czerwca 2024 r. Uchodźcy mogą dalej legalnie mieszkać, pracować czy pobierać świadczenia na dzieci.

Spójnik decyduje o losach firmy. ZUS go wykorzystuje, SN zaprzecza i broni

Niejasny przepis o obcokrajowcach sprawia kłopoty firmom. Interesuje się tym nawet prokuratura.

Polski rynek pracy otworzy się na kompetentnych obcokrajowców

Zwiększenie atrakcyjności zezwoleń na pobyt i przyciągnięcie utalentowanych pracowników z wysokimi kwalifikacji z państw trzecich ma zagwarantować nowelizacja ustawy o cudzoziemcach.

Co z pobytem Ukraińców po 4 marca 2024 r.?

Choć europejska ochrona czasowa obywateli Ukrainy została przedłużona do 3 marca 2025 r., to polskie przepisy wciąż nie zostały zmienione. To problem także dla krajowych pracodawców, bo zatrudnianie cudzoziemca, który nie ma prawa pobytu, jest nielegalne.

Zakres obowiązków płatnika – umowy zlecenia podpisywane z obywatelami Ukrainy

Płatnik na podstawie dostępnych mu informacji zobowiązany jest do każdorazowego oceniania statusu rezydencji podatkowej zleceniobiorcy oraz wyboru właściwego sposobu opodatkowania.

Wciąż czekamy na nowe przepisy o zatrudnianiu specjalistów z zagranicy

Polska nadal nie implementowała nowej dyrektywy dotyczącej zezwoleń pobytowych dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, tzw. Niebieskiej Karta Unii Europejskiej. Obowiązujące stare przepisy są mniej korzystne dla cudzoziemców i dają mniejszą elastyczność przy zmianie pracy.

Zatrudnienie cudzoziemca nie zawsze jest skomplikowane

Obowiązki związane z przyjęciem do pracy cudzoziemca - obywatela Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego niewiele się różnią od tych przy zatrudnianiu Polaka. Tak przy nawiązywaniu etatu, jak i umowy cywilnoprawnej.