Anning oświadczył, że Australia jest obecnie "zalewana przez Azjatów", a senator Fraser Anning, lider Katter's Australian Party wezwał do referendum ws. objęcia muzułmanów zakazem imigracji do Australii.

Anning stwierdził, że muzułmanie są odpowiedzialni za akty terroru i przestępczość i są uzależnieni od pomocy socjalnej. Reuters przypomina, że obecnie muzułmanie stanowią mniej niż 3 proc. mieszkańców Australii.

- Ostatecznym rozwiązaniem problemu imigracyjnego będzie, oczywiście, głosowanie powszechne - powiedział Anning nawiązując do zbliżających się wyborów do Senatu (w maju 2019 roku w wyborach zostanie obsadzonych połowa miejsc w Senacie) oraz wyborów do Izby Reprezentantów (izba niższa parlamentu), które odbędą się jesienią 2019 roku.

Reuters przypomina, że terminem "ostateczne rozwiązanie" posługiwali się naziści na określenie planu eksterminacji narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Anning miał stwierdzić, że nie znał historycznego kontekstu tego określenia.

Wypowiedź Anninga szybko potępił premier Turnbull. - Odrzucamy, potępiamy rasizm w każdej formie, a uwagi senatora Anninga są potępianie i odrzucane przez nas wszystkich - powiedział przemawiając w parlamencie.

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Bill Shorten stwierdził, że trzeba być "bardzo odrażającym, aby być potępianym przez każdego w parlamencie, ale senaorowi Anningowi udało się właśnie to osiągnąć".

Anning, który zasiada w parlamencie od niecałego roku, odszedł z innego skrajnie prawicowego ugrupowania, Hanson’s One Nation niedługo po zaprzysiężeniu.

Również liderka tego ostatniego ugrupowania, Pauline Hanson, potępiła Anninga. - Jesteśmy wielorasowym społeczeństwem i ja zawsze opowiadałam się za tym, że nie trzeba być białym, żeby być Australijczykiem - mówiła.

Polityka imigracyjna "Białej Australii", o której mówił Anning to potoczne określenie restrykcyjnej polityki antyimigracyjnej, obowiązującej w Australii w latach 1901 do lat 60-tych XX wieku. W tamtym czasie zakazem wjazdu do Australii byli objęci m.in. obywatele państw Azji oraz Wysp Pacyficznych.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ