W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i pojawieniem się wirusa w Polsce rząd od 12 marca zawiesił działalność dydaktyczną szkół, przedszkoli i uniwersytetów, a od 16 marca zamknął szkoły, przedszkola i żłobki.

Rząd wprowadził też ograniczenia w działaniu galerii handlowych, zamknięte zostały kina, restauracje (mogą serwować jedzenia na wynos) i zakazano organizowania imprez masowych.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. Zamknięcie szkół, przedszkoli i uniwersytetów przedłużono do 11 kwietnia. Podwyższono też kary za złamanie zasad kwarantanny przez osoby, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem.

24 marca rząd zaostrzył reguły ogólnonarodowej kwarantanny zakazując pojawiania się w miejscach publicznych w grupach większych niż dwie osoby (nie dotyczy członków najbliższej rodziny).

Ministerstwo Zdrowia regularnie apeluje do Polaków, aby - jeśli to możliwe - nie wychodzili z domu w związku z zagrożeniem jakie stwarza koronawirus SARS-CoV-2.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy w związku z epidemią ograniczyli swoje wyjścia z domu.

Na tak zadane pytanie 23,8 proc. respondentów odpowiedziało: Tak, w ogóle nie wychodzę z domu.

61,6 proc. stwierdziło, że wychodzi tylko wtedy, gdy jest to konieczne (na zakupy lub do pracy).

9,8 proc. przyznało, że oprócz niezbędnych wyjść pozwala sobie na krótkie spacery dla relaksu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

4,8 proc. twierdzi, że nie ograniczyło wyjść z domu w czasie epidemii.

- Na ograniczenie wyjść jedynie do koniecznych przypadków zdecydował się większy odsetek kobiet (64%) niż mężczyzn (59%). Takie rozwiązanie wybrały też częściej 2 na 3 osoby w wieku od 25 do 34 lat i niewiele mniej respondentów posiadających wyższe wykształcenie. Opuszczanie domu, jedynie, gdy jest to niezbędne deklaruje 70% uczestników badania zarabiających od 3001 do 5000 zł i blisko 3 na 4 osoby z miast wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.