W uroczystości tej uczestniczył Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum – jezuickiej uczelni wyższej, który jak się potem okazało, jest zakażony COVID-19. Na pogrzeb przyjechał on własnym środkiem transportu i nie uczestniczył w uroczystym obiedzie.

- O swojej sytuacji zdrowotnej Ojciec Rektor dowiedział się po pogrzebie. Aktualnie stan zdrowia Ojca Rektora jest stabilny – poinformował ks. Jacek Prusak SJ, rzecznik Akademii Ignatianum w Krakowie.

Dodał, że pięciu pracowników uczelni, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z osobą zarażoną, zostało natychmiast poinformowanych o tym fakcie.

- Zalecono im samoizolację. Osoby te są objęte opieką lekarską, przeprowadziły testy na obecność koronawirusa, nie mają objawów zakażenia – mówi ks .Prusak SJ.

Podał też, że Akademia Ignatianum nie została zamknięta, ani objęta kwarantanną. Na uczelni wdrożone zostały wszystkie wymagane prawem procedury sanitarne.

- Akademia od marca kształci w trybie zdalnym, a od 1 października zajęcia odbywać się będą w trybie hybrydowym, zgodnie z zarządzeniem rektora uwzględniającym szczególne warunki stanu zagrożenia epidemicznego- informuje jej rzecznik.

Testy potwierdziły zakażeniu u czterech księży i jednego kleryka z Kolegium Księży Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Dwie osoby są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim. Kilkanaście przebywa na kwarantannie.

Od poniedziałku zamknięta dla wiernych została bazylika jezuitów przy ul. Kopernika w Krakowie. - Wszystkie zamówione msze św. w najbliższych dniach, zostaną odprawione według grafiku. Dla chętnych jest możliwość uczestnictwa z pomocą transmisji internetowej – podano na stronie internetowej parafii.

W komunikacie napisano też, że „wstępnie, ta nadzwyczajna sytuacja będzie trwała do soboty 19 września, natomiast w niedzielę 20 września - bazylika zostanie udostępniona dla wiernych, w tym dniu wszystkie Eucharystie będą sprawować kapłani spoza Kolegium".

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ks. Prusak tłumaczy, że Kolegium Księży Jezuitów, gdzie doszło do zarażenia, mimo wspólnego adresu, jest jednostką odrębną od Akademii Ignatianum.

- Mieszkających w Kolegium zakonników obowiązuje zakaz kontaktu z osobami z zewnątrz i pojawiania się na terenie Akademii Ignatianum. Obie instytucje współpracują ze służbami sanitarnymi i wykonują ich zalecenia-zapewnia ks. Prusak SJ.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach 8 września wpłynął dodatni wynik testu jednego z ojców bernardynów, gospodarzy kalwaryjskiego sanktuarium, gdzie odbył się pogrzeb kardynała Jaworskiego. Zakonnik przebywa w izolacji domowej, a Sanepid skierował na kwarantannę jeszcze jednego z braci.

Krakowski Sanepid zwrócił się do władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu kard. Mariana Jaworskiego – 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej - mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Władze Uniwersytetu brały udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Mariana Jaworskiego, gdyż był on pierwszym rektorem uczelni. Zapewniła ona, że wszyscy czują się dobrze i nikt, nie wykazuje żadnych objawów chorobowych. Zachowane są też wszelkie środki ostrożności w związku z pandemią.

Kard. Marian Jaworski zmarł 5 września w Krakowie w wieku 94 lat. Zgodnie z własną wolą, spoczął w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Msza pogrzebowa odbyła się 11 września.

Przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W uroczystościach uczestniczyło wielu hierarchów z Polski i Watykanu jak kardynał Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio i abp Marek Jędraszewski.

Łącznie w uroczystościach brało prawie 30 biskupów. Wśród nich byli też urzędnicy państwowi m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.