Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 18 542 osoby. Od czwartku liczba pacjentów spadła o165 - to trzeci dobowy spadek po dwóch dniach wzrostów. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 399 (najmniejszy od 23 listopada).

Dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 18 117 wolnych łóżek (49,4 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także:

Kwarantanna narodowa. Rząd zamyka hotele, stoki, galerie handlowe

Horban: Nastąpił wzrost liczby zgonów z powodu innych chorób niż COVID

Obecnie 1 725 osób - o 4 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 0,23 proc., w ciągu tygodnia spadła o 2,32 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 420 wolnych respiratorów - 45,15 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Dowiedz się więcej: Przez zamknięte hotele w Polsce mogą stanąć pociągi

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w piątek, obecnie zasoby te wynoszą 36 659 łóżek i 3 145 respiratorów. Obie te wartości są wyższe niż dzień wcześniej.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 347 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 52.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 4,7 tys. i wynosi 208 368. W ujęciu siedmiodniowym spadek wynosi 32 tys. Liczba osób objętych kwarantanną rośnie od trzech dni - ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na początku listopada.

Nadzorem epidemiologicznym objęto 11,2 tys. osób (dobowy wzrost o 1,7 tys., tygodniowy spadek - o 235).

Czytaj także:
Minister: Najlepszy prezent? Że nie przyjedziemy na święta

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 12,2 tys., w ciągu tygodnia - o 100 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 915 576 zakażonych.

Made with Flourish

Według danych z 17 grudnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 6,80 mln próbek pobranych od ponad 6,57 mln osób. Z danych przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie w Polsce malała liczba wykonywanych testów na koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 31,3 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 231 933.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.