Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 16 553 osoby. Od wtorku liczba pacjentów spadła o 306. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 504.

O 109 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 416 wolnych łóżek (48,2 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Hołownia: Ludzie dostają białej gorączki. Trudno się dziwić

Obecnie 1 606 osób - o 31 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 1,9 proc., w ciągu tygodnia nie zmieniła się.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 1 343 wolne respiratory - 45,5 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Dworczyk: Jeszcze w tym roku zapanujemy nad wirusem

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w środę, obecnie zasoby te wynoszą 31 969 łóżek i 2 949 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 197 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 32.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 11,2 tys. i wynosi 180 854. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 18,3 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 24 grudnia.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Nadzorem epidemiologicznym objęto 5,6 tys. osób (dobowy wzrost o 34, tygodniowy spadek o 292).

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o blisko 9 tys., w ciągu tygodnia - o 59,3 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 147 123 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Wiceminister: Amantadyna działa skutecznie na COVID

Według danych z 12 stycznia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 7,71 mln próbek pobranych od ponad 7,44 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 48,1 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 217 063.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.