W ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce za pomocą testów stwierdzono łącznie 1211 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że średnio dziennie wykrywa się 4,5 zakażenia na milion osób. Wciąż obowiązuje stan epidemii. Kiedy zostanie odwołany?

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie mamy sytuacji zero-jedynkowej - powiedział pytany o to przez "Fakt" minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz zakażeń jest stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią - dodał.

- Według mojej oceny są dwa potencjalne źródła przyspieszenia liczby zakażeń. Jedno to wzrost mobilności. Tutaj jednak prawdopodobieństwo oceniamy stosunkowo nisko, bo patrzymy na to co się dzieje w reakcji na luzowanie obostrzeń i nie widzimy żadnego przyspieszenia liczby zakażeń - mówił.

Ocenił, że należy mieć "z tyłu głowy", że ponad 10 milionów Polaków nie zostało zaszczepionych na COVID-19 lub nie uzyskało odporności, ponieważ nie przeszło choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2. - Oznacza to, że wirus ma pewną przestrzeń do rozchodzenia się w naszym społeczeństwie - stwierdził szef resortu zdrowia.

Czy pod koniec wakacji rząd przywróci ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czyli tzw. obostrzenia?

– Tych przesłanek, które mówią o ryzyku wzrostu zakażeń we wrześniu czy październiku z powodu większej mobilności nie widzimy. Co innego, jeśli pojawi się lub zacznie eskalować jedna z obecnych mutacji lub nowa mutacja, która może się dopiero pojawić. W takim przypadku faktycznie prawdopodobieństwo wprowadzenia restrykcji rośnie - odparł Adam Niedzielski.

Pytany, czy jesteśmy przygotowani do ewentualnej czwartej fali koronawirusa minister zdrowia odparł, że tak. – Jesteśmy przygotowani, choć kilka rzeczy jeszcze dopracowujemy. Wkrótce uruchomiamy szkolenia dla personelu medycznego w zakresie obsługi sprzętu anestezjologicznego, czyli choćby respiratorów - zadeklarował.

Dodał, że pozostała infrastruktura jest "w pełni przetestowana". - W każdej chwili jesteśmy w stanie odtworzyć bazę, która towarzyszyła nam w 3 fali. Mówię tu o łóżkach sprzęcie, karetkach pogotowia. Pozostawimy szpitale tymczasowe w każdym województwie, wszystkie procedury – zaczynając od dostaw tlenu, leków – mamy już opracowane i mamy też doświadczenie w ich realizacji - powiedział minister Niedzielski.