Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2490 osób - mniej niż dzień wcześniej (o 54) i niż przed tygodniem (o 81).

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o ponad 19 tys. (z 96211 do 76645), w ciągu doby resort odnotował spadek rzędu 4,3 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 18831 osób - dobowy wzrost wynosi tu 59, tygodniowy - 1060.

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 275, w ciągu tygodnia - o ponad 1,7 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 7903 zakażonych.

Według danych z 18 maja, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano 636 tys. próbek pobranych od 581 tys. osób. Najwięcej testów (177 tys.) przeprowadzono w województwie mazowieckim, najmniej (5,5 tys.) - w woj. opolskim.

W porannym wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 195 osób. Nowe przypadki dotyczą 7 województw: śląskiego (150), dolnośląskiego (15), małopolskiego (13), warmińsko-mazurskiego (5), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (5) i podlaskiego (2).

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem" - podało ministerstwo. Zgony odnotowano w miejscowościach: Zgierz, Ozimek, Starachowice, Tychy i Kobiernice. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podano.

W poniedziałek resort przekazał informacje o 356 przypadkach zakażeń i 11 zgonach. W sumie koronawirusa wykryto w Polsce u 19080 osób. Liczba ofiar COVID-19 w naszym kraju wynosi 941.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.