Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane są w Polsce 2134 osoby - mniej niż dzień wcześniej (o 73) i niż przed tygodniem (o 108).

W porównaniu ze stanem sprzed tygodnia liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 503 i wynosi 78823. Nadzorem epidemiologicznym objęto 18947 osób (dobowy spadek o 214, tygodniowy - o 582).

Od soboty liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 255, w ciągu tygodnia - o 2 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 11271 zakażonych.

Według danych z 31 maja, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 915 tys. próbek pobranych od 836 tys. osób. Dane z 25 maja mówią, że najwięcej testów przeprowadzono w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, najmniej - w opolskim, lubuskim i podkarpackim.

W porannym niedzielnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia informowało o 115 nowych przypadkach SARS-CoV-2 i śmierci 3 osób zakażonych. W popołudniowym raporcie przekazano, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 104 osób. Nowe przypadki dotyczą 8 województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2) i podlaskiego (1).

Cztery zdublowane przez WSSE Katowice przypadki zakażeń zostały usunięte z ogólnego wykazu.

"W popołudniowych raportach WSSE nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19. " - podał resort.

W piątek ministerstwo informowało o 333 kolejnych zakażeniach i 13 zgonach, w sobotę nowych przypadków było 416, zmarło 10 osób. W niedzielę liczba zakażeń wzrosła o 219, liczba ofiar - o 3.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 23 786 osób, 1 064 zakażonych zmarło.

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.