- Jest kluczowe, by uregulować zdalną pracę, by chronić prawa pracowników - powiedział Iglesias w rozmowie z telewizją TVE.

Projekt ustawy przygotowany przez rząd przewiduje, że pracodawcy będą pokrywać wszystkie koszty związane z pracą zdalną. Ponadto ustawa przewiduje, że pracodawca będzie gwarantował pracownikowi w takim trybie elastyczne godziny pracy i zapewniał czas, w trakcie którego pracownik zostanie "odłączony" i nie będzie dostępny dla pracodawcy.

Iglesias nie wskazał jakie dokładnie wydatki zostaną pokryte przez pracodawców, ani co pracodawcy uzyskali w toku negocjacji nad porozumieniem w sprawie projektu ustawy.

Projekt ustawy musi zostać jeszcze zaaprobowany przez cały gabinet Pedro Sancheza, zanim zostanie wysłany do parlamentu.

W czasie kwarantanny wprowadzonej w Hiszpanii i obowiązujące od połowy marca do późnego czerwca, miliony pracowników pracowały zdalnie ze swoich domów.

Mimo złagodzenia obostrzeń wiele osób nadal pracuje w Hiszpanii zdalnie, aby możliwe było zachowanie zasady dystansu społecznego obowiązującego w miejscach pracy.