8099 zakażeń koronawirusem w czwartek. W błyskawicznym tempie zapełniają się covidove łóżka. W czwartek zajętych było 508 respiratorów.

– Pandemia przyspiesza, a to przyspieszenie ma charakter wykładniczy – mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. A szef rządu Mateusz Morawiecki zapewniał: – Poradziliśmy sobie wiosną, wygramy z pandemią i teraz.

152 powiaty, czyli blisko połowa Polski z liczbą ludności równą 70 proc. mieszkańców kraju, w tym 11 miast wojewódzkich z Warszawą – oto nowa czerwona strefa.

A w niej od soboty 17 października ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na kasę, zgromadzeń – do dziesięciu. Szkoły średnie i wyższe ze zdalnym nauczaniem, jedna osoba na 7 mkw. w kościołach podczas uroczystości religijnych, zakaz organizowania imprez okolicznościowych – wesel i styp (jako jedyny obowiązuje dopiero od poniedziałku 19 października).

– Przerwanie rozprzestrzeniania się wirusa zależy od przestrzegania zakazów – wyjaśniał premier.

Celem rządu ma być ochrona ludzi starszych przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę i miejsca pracy. Zdaniem szefa rządu cele te są możliwe do pogodzenia, jeśli tylko obywatele będą stosować się do obostrzeń, a seniorzy pozostaną w domach. Morawiecki powoływał się na przykłady innych państw, które – jak podkreślał – zmagają się z problemami poważniejszymi niż Polska.

W żółtej strefie, czyli reszcie kraju, obowiązywać mają m.in. ograniczenia w gastronomii, nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych, zmniejszenie liczby pasażerów w komunikacji. W weselach i konsolacjach może brać udział do 25 osób.

Premier zapowiedział też, że w najbliższym czasie odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w celu przyjęcia zmian w ustawie o ochronie zdrowia. Jakie będą? Jeden z polityków partii związany z ochroną zdrowia ujawnia „Rzeczpospolitej”, że w ugrupowaniu ścierają się dwie koncepcje: – Młodzi, wśród których są członkowie gabinetu politycznego byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, szykują bat na lekarzy i przepisy dyscyplinujące tych, którzy odmawiają przyjęcia nakazu wojewodów do stawienia się w placówkach. Starsi są zwolennikami miękkiego podejścia, z odwoływaniem się do zasad etycznych. W obu przypadkach rozważane są duże dodatki za pracę przy Covid-19 – mówi nam polityk.

Na jakim etapie jest epidemia? – Przestaliśmy mieć do czynienia z zakażeniami weekendowymi – mówił prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca głównego inspektora sanitarnego.