Obecnie Tajwan dysponuje czterema okrętami podwodnymi, w tym dwoma z czasów II wojny światowej.

Ceremonia inauguracji budowy nowych okrętów odbyła się w porcie Kaohsiung. Prezydent Tsai nazwała budowę nowych okrętów "historycznym kamieniem milowym" dla zdolności obronych Tajwanu w związku z "różnymi wyzwaniami i wątpliwościami".

- Budowa symbolizuje silną wolę Tajwanu okazywaną wobec świata do obrony swojej suwerenności - podkreśliła prezydent wyspy. W uroczystości brał udział Brent Christensen, który pełni rolę faktycznego ambasadora USA na Tajwanie (formalnie USA nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem).

- Okręty podwodne są ważnym sprzętem (...) służącym odstraszaniu wrogich okrętów od otaczania Tajwanu - dodała prezydent.

W 2018 roku amerykański rząd dał zielone światło amerykańskim firmom na udział w programie budowy nowych tajwańskich okrętów podwodnych. Nie jest jednak jasne jakie firmy z USA są zaangażowane w budowę.

Pierwszy z ośmiu okrętów podwodnych ma wejść do służby w 2025 roku.

Tsai Ing-wen uczyniła z rozwoju nowoczesnych systemów uzbrojenia tajwańskiej produkcji priorytetem swojej administracji. Obecnie większość nowoczesnego uzbrojenia Tajwan pozyskuje z USA. \