Jak 26 grudnia informował minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko, rosyjska szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, Sputnik V, została zatwierdzona dla osób po 60. roku życia. Minister oświadczył, że szczepionka jest bezpieczna dla osób starszych.

Czytaj także:
Ministerstwo Zdrowia: Za wcześnie mówić, że zniesiemy maseczki

Wcześniej 68-letni prezydent Władimir Putin mówił, że nie został jeszcze zaszczepiony przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, ponieważ rosyjska szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona dla osób w jego wieku.

O sprawę pytany był rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Odparł, że prezydent Rosji podejmie decyzję w sprawie zaszczepienia się na COVID po tym, jak rosyjskie ministerstwo zdrowia wyda opinię nie tylko o Sputnik V, lecz także o innych szczepionkach przeciw koronawirusowi.

Czytaj także:
Premier Morawiecki: Rozpoczynamy dystrybucję 300 tys. dawek szczepionki na COVID

Rzecznik głowy państwa powiedział także, że fakt, iż Władimir Putin nie został jeszcze zaszczepiony nie wpływa na wiarygodność szczepionki.

Dopytywany, czy służby prasowe ogłoszą, że prezydent został zaszczepiony, czy też Putin podda się szczepieniu przed kamerami, Dmitrij Pieskow powiedział, że nie wie. - To zależy od decyzji prezydenta - zaznaczył.

W połowie grudnia Władimir Putin zadeklarował, że na pewno zaszczepi się przeciwko COVID, gdy tylko będzie to możliwe. Dodał, że słucha zaleceń ekspertów dotyczących ograniczeń wiekowych na obecnym etapie szczepień.