Prezydent Rzeszowa kilka dni temu podał się testowi na obecność koronawirusa. Badanie dało wynik dodatni, co znaczy że prezydent jest zakażony.

Tadeusz Ferenc przebywa obecnie w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. - Jego stan jest dobry – mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Kilka dni temu, w rozmowie z „Życiem Regionów" prezydent Ferenc opowiadał, jak chroni się przed koronawirusem.

- Stosuję się do wytycznych Sanepidu. Nie przyjmuję w ratuszu mieszkańców, nie spotykam się również na zewnątrz. Chodzenie w maseczce i częsta dezynfekcja rąk to są podstawy, aby chronić się przed tym wirusem – tłumaczył.

Nie wiadomo, gdzie mógł się zakazić. Kilku pracowników Urzędu Miasta, które miały z nim kontakt zostało poddanych testom na obecność koronawirusa. Wszyscy otrzymali wyniki negatywne.

W rzeszowskim Urzędzie Miasta na Covid-19 zachorowało do tej pory ponad 100 osób. W szczycie, w okresie październik – listopad, jednorazowo było po ok. 25 osób z pozytywnym wynikiem.

- Kilka osób bardzo ciężko przechodziło chorobę. Ponad miesiąc nie było ich w pracy. Na szczęście udało im się przetrwać zarażenie i pracują w normalnym trybie. Niestety jedna osoba zmarła – przyznał w rozmowie z nami prezydent Ferenc.

Jest najstarszym włodarzem rządzącym dużym miastem w Polsce, w lutym skończy 81 lat. Prezydent zapewniał nas, że nie zaszczepi się poza kolejnością.

- Nawet gdyby taka możliwość się pojawiła, to bym jej nie przyjął. Uważam, że jest wiele osób i grup zawodowych, które powinny być szczepione w pierwszej kolejności, m.in. pracownicy szpitali czy przychodni lub nauczyciele – tłumaczył prezydent Ferenc.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Wcześniej koronawirusa stwierdzono u innych samorządowców: m.in. prezydenta Wrocławia - Jacka Sutryka, Zielonej Góry -Janusza Kubickiego, Lublina- Krzysztofa Żuka, czy prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. Ten ostatni z tego powodu trafił na kilka dni do szpitala.