Jednocześnie władze rekomendują lekarzom, by ci dokonywali dokładnej oceny zdrowia przed podawaniem szczepionek osobom, których stan zdrowia jest najbardziej kruchy.

Od początku programu szczepień na COVID-19 w Norwegii pod koniec grudnia w Norwegii zmarło 33 seniorów, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki - podają norweskie władze.

Po przeanalizowaniu 13 z tych przypadków ustalono, że dotyczyły one osób "w zaawansowanym wieku, których stan zdrowia był zły i które cierpiały na poważne choroby". Informuje o tym dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, Camilla Stoltenberg.

- Jeśli chodzi o przyczynę (śmierci) nie przeprowadzono jeszcze analizy - dodała.

- Jest ważne, by pamiętać, że średnio ok. 45 pensjonariuszy domów opieki umiera w Norwegii codziennie - podkreśliła Stoltenberg dodając, że nie ma powodów, by traktować zgony po szczepieniach jako tzw. zgony nadliczbowe lub związane ze szczepieniami.

Władze Norwegii podkreślają jednak, że lekarze powinni dokonywać dokładnej oceny stanu zdrowia osób ciężko chorych przed podaniem im szczepionki na COVID-19.

Stoltenberg stwierdziła, że nie można wykluczyć, iż u niektórych stan zdrowia - zły w momencie szczepienia - może się pogorszyć w wyniku efektów ubocznych podania szczepionki poprzedzających pojawienie się odporności.

Norweska Agencja Leków poinformowała w ubiegłym tygodniu, że zwyczajne efekty uboczne szczepienia z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech, takie jak gorączka czy mdłości mogły przyczynić się do śmierci osób, których stan zdrowia był zły w momencie szczepienia.

O zgonach zaszczepionych informowano wcześniej również w Danii, Finlandii, Islandii i Szwecji - zauważa thelocal.no. W żadnym przypadku nie potwierdzono jednak bezpośredniego związku między szczepieniem a zgonem.

W Norwegii zaszczepiono jak dotąd 48 tysięcy osób.