Górnicy byli uwięzieni pod ziemią 10 stycznia, po tym gdy eksplozja zniszczyła tunel wejściowy do kopalni złota w Hushan w prowincji Szantung. Początkowo donoszono, że jedenastu górników przeżyło katastrofę, ale jeden z nich później zmarł. Z tymi, którzy przeżyli, udało się nawiązać połączenie telefoniczne, a lekarstwa i żywność opuszczano do nich długim, wąskim tunelem.

Nadal nie jest znana przyczyna wybuchu, który spowodował zawalenie się wejścia do kopalni.

Państwowe media opublikowały nagranie, pokazujące pierwszego górnika, wyniesionego na powierzchnię. Miał zasłonięte oczy, by chronić je przed światłem, niewidzianym od dwóch tygodni. Natychmiast po wyciągnięciu mężczyzna został zabrany do szpitala na leczenie.

Górnik wyniesiony na powierzchnię był „wyjątkowo osłabiony” - jak poinformowano we wpisie na mikroblogu Weibo telewizji CCTV.

Około godziny po uratowaniu pierwszego, z innej części kopalni wyprowadzono jeszcze ośmiu górników. Jeden z nich jest ranny. Uważa się, że jeszcze dwóch innych górników przeżyło eksplozję i czeka na ratunek.

Los drugiej grupy 10 górników, uwięzionych w wyniku wybuchu, jest niejasny - władze nie były w stanie skontaktować się z nimi.