Stosunki między Moskwą a Waszyngtonem są najgorsze od zakończenia zimnej wojny, a obie strony są skłócone m.in. w kwestii roli Rosji na Ukrainie i zarzutów o ingerencję w amerykańskie wybory, czemu Moskwa zaprzecza.

Stany Zjednoczone wezwały w sobotę rosyjskie władze do uwolnienia uczestników protestów i dziennikarzy zatrzymanych podczas demonstracji popierających zatrzymanego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Waszyngton potępił podjęte wobec obywateli własnego kraju działania służb.

Policja zatrzymała w sobotę kilka tysięcy osób. W samej Moskwie na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy Rosjan.

- Oczywiście, liczymy na nawiązanie dialogu - powiedział w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że w rozmowie trzeba będzie omówić punkty sporne dzielące oba państwa. 

- Jeśli obecna amerykańska administracja jest gotowa, to nie mam wątpliwości, że nasz prezydent odpowie - dodał.

Putin był jednym z ostatnich światowych przywódców, którzy pogratulowali Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

Jedną z pilnych kwestii do rozwiązania przez dwie potęgi nuklearne jest traktat o kontroli zbrojeń, znany jako New START, który ma wygasnąć 5 lutego. Biały Dom poinformował w zeszłym tygodniu, że Biden będzie zabiegał o przedłużenie układu o pięć lat. Kreml zażądał od Waszyngtonu konkretnych propozycji.