W więzieniu znajdującym się w bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo przebywa około 40 więźniów. Wśród nich są między innymi osoby oskarżone o udział w zamachach z 11 września 2001 roku.

Po przekazaniu informacji o zamiarze zaszczepienia osadzonych przeciw COVID-19 w bazie Guantanamo, Pentagon został ostro skrytykowany. Jak podkreślano, plan ten jest „oburzający" głównie ze względu na to, że wielu innych Amerykanów zasługuje na szczepionkę znacznie bardziej.

Po fali krytycznych komentarzy rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby poinformował, że Departament Obrony tymczasowo wstrzymuje plan szczepień w Guantanamo. Jak podkreślił, w pierwszej kolejności dokonany zostanie przegląd środków ochrony pracujących tam żołnierzy.

- Pozostajemy wierni naszym obowiązkom zapewnienia bezpieczeństwa naszym żołnierzom - zaznaczył. Jednocześnie zapewnił, że dotychczas „żaden z więźniów Guantanamo nie został zaszczepiony”. 

Początkowo szczepienia przeciwko COVID-19 miały być oferowane wszystkim więźniom. „Będą one podawane dobrowolnie i zgodnie z priorytetowym planem dystrybucji Departamentu” - informowano. 

Z danych wynika, że zarówno personel więzienny, jak i osoby osadzone, są narażone na zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem. Jednoczesne szczepienie personelu i więźniów miały pomóc w kontrolowaniu wybuchów ognisk w placówkach więziennych.