W ciągu ostatnich siedmiu dni Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu łącznie 58 813 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (w danych tych uwzględniamy podaną w czwartek rano przez ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, informację o liczbie zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby, która wyniosła 12 142) - oznacza to, że średnio w ciągu doby liczba wykrytych zakażeń wyniosła w ostatnich siedmiu dniach 8 402. Ostatni raz średnia ta była wyższa 13 stycznia (wynosiła wówczas 8 578).

To drugi dzień, gdy dobowa liczba zakażeń w Polsce przekracza 12 tysięcy. Ostatnio zdarzyło się to 3 grudnia (wówczas też ostatni raz przed 24 lutego w Polsce wykryto ponad 12 tysięcy zakażeń w ciągu doby).

Minister Niedzielski mówił niedawno, że według ostrożnych prognoz w szczycie trwającej obecnie trzeciej fali epidemii w Polsce średnia dobowa liczba zakażeń z 7 dni będzie oscylować wokół 10-12 tysięcy.

Obecnie wskaźnik dobowej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich siedmiu dni wynosi w Polsce 21,9. Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom 11 listopada, gdy wynosił 66,79.

Po przekroczeniu przez ten wskaźnik 70 - według ówczesnych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego - w kraju zostałaby wprowadzona kwarantanna narodowa.

Obecny poziom wskaźnika - według zapowiedzi z listopada - miał oznaczać powrót do żółtych i czerwonych stref (po osiągnięciu poziomu 25 cała Polska miała stawać się czerwoną strefą).

Spadek wskaźnika poniżej 10 miał oznaczać powrót stref zielonych, w których nie obowiązują obostrzenia. Obecnie w żadnym województwie wskaźnik ten nie jest tak niski - najbliżej tego jest woj. opolskie.

1 lutego otwarte zostały w Polsce galerie handlowe, galerie sztuki i muzea. Od 12 lutego - w reżimie sanitarnym - funkcjonują hotele, kina, teatry, filharmonie, opery, baseny, solaria, sauny i kasyna.