W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce od 20 marca do - co najmniej - 9 kwietnia w całej Polsce obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny. Rząd podjął decyzję, że w tym okresie w całym kraju zamknięte są hotele, baseny, solaria.

W galeriach handlowych funkcjonować mogą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. 

Ponownie zamknięte zostały teatry, muzea i galerie sztuki oraz kina. Zamknięto również stoki narciarskie i obiekty sportowe, które mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Od 20 marca nauka w klasach I-III prowadzona jest w trybie zdalnym.

Dodatkowo od 27 marca do - co najmniej - 9 kwietnia zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

W sklepach powyżej 100 m2 jedna osoba może przypadać na - maksymalnie - 20 m2 powierzchni (w mniejszych sklepach i na poczcie - na 15 m2).

Zamknięte zostały żłobki i przedszkola.

Jeśli chodzi o kościoły wprowadzono w nich limit taki jak w sklepach liczących ponad 100 m2 - jeden wierny może przypadać na 20 m2.

W ubiegłym roku, w okresie Wielkanocy, w uroczystościach religijnych w kościołach mogło brać udział maksymalnie pięć osób. W tym roku jednak na taki limit się nie zdecydowano, choć część ekspertów ds. ochrony zdrowia i epidemiologów apelowała o takie rozwiązanie.

O to, czy liczba wiernych w kościołach powinna zostać w okresie Wielkanocy zmniejszona do pięciu spytaliśmy uczestników sondażu SW Research dla rp.pl.

Pozytywnie o takim rozwiązaniu wypowiedziało się 49,6 proc. respondentów.

Odmiennego zdania było 26,5 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie miało 23,9 proc. respondentów.

- Popierających te ograniczenie jest trochę więcej wśród osób o dochodzie w przedziale 2001-3000 zł (58%) i poniżej 1000 zł (56%), z wykształceniem średnim (54%). Przeciwnicy tego pomysłu to częściej osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (37%), w wieku 25-34 lat (35%), z dochodem w przedziale 1001-2000 zł (34%) oraz mieszkających na wsi (30%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30.03-31.03.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.