W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że do końca miesiąca przeciw COVID-19 zaszczepieni zostaną wszyscy chętni powyżej 60. roku życia.

- W maju dotrze do nas być może nawet 9 milionów szczepionek. A w kwietniu mamy już potwierdzone 5,5 mln i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego 1,5 mln - mówił w Skierniewicach szef rządu.

- Dzisiaj po raz kolejny będę rozmawiał z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen o tym, aby szczepionek do polski przyjechało jak najwięcej. Nasz proces szczepień działa dobrze, ale musimy zwiększyć zakres jego powszechności - dodał Morawiecki.

"Od miesięcy premier Morawiecki interweniuje w UE ws. przyspieszenia dostaw szczepionek do Polski. Dziś kolejna rozmowa premiera z przewodniczącą Ursulą von der Leyen" - napisał wieczorem w mediach społecznościowych szef KPRM Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przekazał, że pierwsza partia (120 tys. dawek) szczepionek firmy Johnson&Johnson ma trafić do Polski w połowie przyszłego tygodnia. Dworczyk zaznaczył, że transport ma dotrzeć do naszego kraju "przed planowanym wcześniej terminem".

Pod koniec marca prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówił, że pierwsza dostawa Johnson&Johnson zaplanowana jest na drugą połowę kwietnia i powinna dotrzeć do Polski ok. 18 kwietnia.

Obok preparatów koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, produkt Johnson&Johnson to czwarta szczepionka zatwierdzona do użytku na terenie Unii Europejskiej.

W odróżnieniu od pozostałych dopuszczonych w UE preparatów, szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa.