Trzy tygodnie temu w związku z koronawirusem władze Francji wprowadziły trzeci w tym kraju lockdown.

W czwartek Castex zapowiedział, że godzina policyjna zostanie utrzymana, a dalsze decyzje w tej sprawie mają zapaść w połowie następnego miesiąca. Ograniczenia w krajowym ruchu zostaną zniesione 3 maja, tego samego dnia do szkół będą mogli wrócić uczniowie szkół średnich.

Po wykryciu zakażenia u jednego ucznia edukacja stacjonarna dla danej klasy ma być przerywana.

Czytaj także:
Siłownie zostaną otworzone. Słowacja łagodzi obostrzenia

Sklepy i lokale usługowe, które nie zostały uznane przez władze za kluczowe, nie będą mogły jeszcze wznowić działalności. Decyzja o dalszym odmrażaniu gospodarki ma zapaść w maju.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział, że od soboty wprowadzony zostanie obowiązek odbycia dziesięciodniowej kwarantanny dla osób przybywających z Brazylii, Chile, Argentyny, RPA i Indii. Przestrzeganie obowiązku kwarantanny ma być "ściśle kontrolowane".

- Trzecia fala jest za nami - powiedział premier Francji. Ocenił, że akcja szczepień przeciw COVID-19 postępuje sprawnie. Zadeklarował, że do połowy maja pierwszą dawkę szczepionki otrzyma 20 milionów osób.

W czwartek francuskie służby medyczne podały, że w ciągu doby stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 34 318 osób, o 4,25 proc. więcej niż przed tygodniem. Zmarły 283 osoby zakażone.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 5,9 tys. pacjentów z COVID-19.