- Koncert grupy Love of Lesbian zorganizowany w barcelońskim Pałacu Sant Jordi z udziałem 5000 osób nie stał się imprezą o dużej liczbie zakażeń. Zanotowaliśmy jedynie sześć infekcji w okresie 14 dni po tym wydarzeniu - poinformował lekarz Josep Maria Llibre. Jak dodał, pokazuje to, że tego typu wydarzenia są bezpieczne dla zdrowia publicznego. - Jesteśmy przekonani, że w czterech z tych sześciu przypadków transmisja nie miała miejsca podczas koncertu. Dzięki zoptymalizowanej wentylacji, testom antygenowym i noszeniu maseczek możemy zagwarantować bezpieczną przestrzeń - zapewnił.

Boris Revollo, wirusolog zaangażowany w tworzenie zasad obowiązujących na koncercie, powiedział, że nie może „kategorycznie” wykluczyć, że pozostałe dwie osoby zostały zakażone podczas wydarzenia. Podkreślił jednak, że istnieje „bardzo duże prawdopodobieństwo”, że tak się nie stało. - Zastosowane przez nas środki były bardzo bezpieczne - powiedział.

Osoby biorące udział w próbnym koncercie w Barcelonie, poza przeprowadzeniem badań antygenowych, musiały także zmierzyć temperaturę ciała przed wejściem na salę oraz założyć maseczki ochronne typu FPP2. Nie było jednak przydzielonych miejsc siedzących ani nie obowiązywało zachowanie dystansu społecznego.

Pomiędzy 20 maja a 30 września w Barcelonie odbyć się ma kilkadziesiąt dużych wydarzeń kulturalnych.