Liczba ta wzrosła o 2 014 w stosunku do poprzedniego roku. Stanowi to niemal siedmiokrotny skok sprzed dwóch dekad.

Czytaj także: Zmarła ostatnia osoba urodzona w XIX wieku

- Będziemy nadal dokładać starań, aby osoby starsze mogły pozostać zdrowe przez dłuższy czas - powiedział urzędnik ministerstwa zdrowia.

Liczba stulatków płci męskiej wynosi 8,331, o 139 więcej niż rok temu. Jednym z nich jest były premier Japonii, Yasuhiro Nakasone, który w maju skończył 100 lat.

Stuletnich kobiet jest natomiast 61 454, czyli o 1 875 więcej niż rok temu.

Według szacunków Narodowego Instytutu Ludności i Badań nad Bezpieczeństwem Społecznym liczba stulatków będzie wciąż rosła. Badania wskazują, że może przekroczyć 100 000 w ciągu pięciu lat i 170 000 w ciągu dekady. W 2017 roku przeciętna długość życia Japonek przewidywana była na 87 lat. Japończyków na 81 lat.

Najstarszą żyjącą kobietą w Japonii jest 115-letnia Kane Tanaka z miasta Fukuoka. Najstarszym mężczyzną jest natomiast 113-letni Masazo Nonaka, mieszkaniec Ashoro na Hokkaido. W kwietniu Kane Tanaka została uznana przez Guinness World Records najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie.

Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku. Jest siódmym dzieckiem swoich rodziców i miała ośmioro rodzeństwa. Obecnie mieszka w domu opieki w Fukuoce.

Nonaka urodził się 25 lipca 1905 roku. - Robi wszystko w swoim własnym tempie. Jego osobowość mogła być kluczem do długiego życia - mówi o mężczyźnie jego 78-letnia córka.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

W 1963 roku liczba stulatków w Japonii wynosiła 153. Wówczas dane te zostały zebrane po raz pierwszy.

Według najnowszego raportu, najwięcej stulatków mieszka w Tokio i kolejno w prefekturach Kanagawa i Osaka.