Polacy wpadają w długi przez smartfony, laptopy i tablety

To nie z czynszem Polacy zalegają najbardziej. W długi wpędzają ich abonamenty za telefon i opłaty za drogie smartfony, laptopy, tablety.

Aktualizacja: 03.02.2020 18:17 Publikacja: 03.02.2020 00:01

Polacy wpadają w długi przez smartfony, laptopy i tablety

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Łącznie 390 tys. osób jest winnych dostawcom mediów blisko 1,4 mld zł, a średni dług za rachunki domowe wynosi ponad 3,5 tys. zł, czyli niemal równowartość średniej krajowej pensji wypłacanej w ubiegłym roku – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, które poznała „Rzeczpospolita”.

Najwięcej, bo ponad 758 mln zł, konsumenci zalegają operatorom telefonicznym – rachunków za telefon nie płaci ponad 251 tys. osób.

– Oprócz zaległych abonamentów na zadłużenie wobec operatorów składają się często noty obciążeniowe wynikające z kar umownych oraz należność za sprzęt: drogie telefony, laptopy, tablety, modemy czy konsole i telewizory. Oferowane w pakietach sprzęty są łakomym kąskiem dla tych, którzy lubią gadżety, ale zapominają spłacać zaciągnięte na nie zobowiązania – komentuje Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso. Jak zaznacza, dłużnicy często twierdzą, że nie będą płacić abonamentu za telefon, bo już dawno go sprzedali.

Niższe – drugie w „rankingu” są zaległości z tytułu opłat za mieszkanie – sięgają 422 mln zł, a także za radio i telewizję (te wynoszą 162 mln zł). Bardziej dbamy o rachunki za prąd – zapewne w obawie, że zostanie wyłączony (tu długi sięgają tylko 37 mln zł). Za wodę, ogrzewanie czy internet już nieporównanie mniej. Na dole piramidy są zaległości z tytułu opłat za ścieki i śmieci.

Rachunków za media najczęściej nie płacą osoby w wieku od 36 do 55 lat – dłużników w średnim wieku jest ponad 166 tys., a ich łączna zaległość sięga prawie 600 mln zł. Zaraz za nimi są osoby młode, do 35. roku życia, z długiem przekraczającym 441 mln zł. Najlepiej z opłacaniem rachunków radzą sobie seniorzy – w bazie KRD jest niecałe 92 tys. dłużników powyżej 56. roku życia, którzy nie zapłacili rachunków na łącznie 350 mln zł.

– Według badania „Portfel statystycznego Polaka” 70 proc. konsumentów uważa, że koszty życia są wysokie lub bardzo wysokie. Z jednej strony mamy programy socjalne, takie jak Rodzina 500+, które pomagają w podreperowaniu domowego budżetu, z drugiej rosnącą inflację, powodującą wzrost domowych wydatków i zwiększenie kosztów utrzymania rodziny – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Przyznaje, że seniorzy najlepiej radzą sobie w opłacaniu bieżących rachunków. – Choć ich całkowite zadłużenie sięga ponad 6 mld zł, to domowe rachunki regulują na czas. Jest to dla nich sprawa honoru – ocenia prezes Łącki.

Największe zaległości wobec dostawców mediów mają mieszkańcy dużych, ponadstutysięcznych miast. Z kolei najwięcej dłużników jest w małych miejscowościach, liczących do 10 tys. osób – dłużnicy z nich stanowią prawie jedną trzecią wszystkich niepłacących rachunków.

Największe problemy z regulowaniem w terminie domowych opłat mają na Śląsku, Mazowszu i Dolnym Śląsku. Najmniejsze – na Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim, a najlepiej z regulowaniem opłat za media radzą sobie na Podlasiu, gdzie mają tylko 17,6 mln zł długu.

Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń
Społeczeństwo
RCB informuje o przedłużeniu stopni alarmowych na terenie całej Polski
Społeczeństwo
Echa podpisania "lex Tusk". Znany profesor opuszcza prezydenta Dudę
Społeczeństwo
Po Nowym Sączu przechadza się niedźwiedź. „Pozostać w domach"