Olga Tokarczuk zakłada fundację. "Będziemy wspierać artystów"

Laureatka literackiej nagrody Nobla Olga Tokarczuk poinformowała, że podpisała akt założycielski fundacji swego imienia. Organizacja ma zajmować się m.in. wspieraniem i promowaniem kultury, działalnością ekologiczną, promowaniem społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieraniem badań naukowych nad feminizmem.

Aktualizacja: 27.02.2020 17:26 Publikacja: 27.02.2020 16:42

Olga Tokarczuk zakłada fundację. "Będziemy wspierać artystów"

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Noblistka poinformowała, że w skład rady Fundacji Olgi Tokarczuk wejdą: ona, reżyser Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin, natomiast w zarządzie zasiądą Izabella Kaluta, Zbyszko Fingas i Grzegorz Zygadło.

"Będziemy wspierać artystów, ochronę środowiska, udział kobiet w życiu publicznym oraz, mam nadzieję, wiele wiele więcej!" - zadeklarowała Tokarczuk na Twitterze.

Siedzibą fundacji Tokarczuk ma być położona przy ul. Krzyckiej we Wrocławiu willa Karpowiczów, którą odrestauruje i przekaże miasto.

Jak wynika z deklaracji noblistki, Fundacja Olgi Tokarczuk ma zajmować się wspieraniem i promocją kultury w kraju i za granicą, w tym organizowaniem stypendiów. Organizacja ma zajmować się działalnością ekologiczną i działać na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt.

Fundacja ma także promować ideę społeczeństwa obywatelskiego, wspierać udział kobiet w życiu publicznym i kulturalnym oraz wspierać badania naukowe nad feminizmem.

Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych