Promocja książki Aleksandra Dugina ponownie zablokowana

Nie doszła do skutku zaplanowana na sobotę promocja książki "Manifest Wielkiego Przebudzenia i pisma czasu wojny" autorstwa rosyjskiego propagandysty Aleksandra Dugina. Była to druga próba zorganizowania spotkania promocyjnego.

Publikacja: 31.10.2022 11:12

Aleksander Dugin

Aleksander Dugin

Foto: Fars Media Corporation/Wikimedia Commons/CC 4.0

Początkowo spotkanie miało odbyć się w Gdańskiej Szkole Wyższej, ale dyrekcja uczelni odwołała wydarzenie, gdy dotarła do nich informacja na temat treści jakie mogą być wygłaszane podczas spotkania.

Spotkanie dwukrotnie chciał zorganizowanie Klub Myśli Polskiej, ale w tej sprawie interweniowały m.in. Związek Ukraińców w Polsce, Konsulat Ukrainy i ABW.

Czytaj więcej

Aleksander Dugin. Rosja ma nowego Rasputina

Dział prasowy UM w Gdańsku poinformował, że interweniował w sprawie próby organizacji pierwszego spotkania. Władze miasta liczą, że sprawie przyjrzy się prokuratura.

Organizatorzy chcieli zorganizować promocję książki również w gdańskim Domu Technika, ale z dyrekcją budynku bezpośrednio skontaktowali się w tej sprawie pracownicy ABW. Po kontakcie zapadła decyzja o odwołaniu wydarzenia.

Aleksandr Dugin to główny ideolog rosyjskiego neoimperializmu, eurazjatyzmu, według którego Rosja jest odrębną cywilizacją, do której powinno się przyłączyć wszystkie byłe republiki radzieckie oraz państwa byłego bloku socjalistycznego.

W przeszłości wspierał aneksję Krymu i ruchy separatystyczne na wschodzie Ukrainy. „Zabijać, zabijać, zabijać Ukraińców" – nawoływał w 2014 roku w nagraniu opublikowanym w okresie najgorętszych starć w Doniecku. Nazywany jest „mózgiem Putina” i „nowym Rasputinem”, ze względu na domniemany wpływ na prezydenta Rosji.

Społeczeństwo
Sondaż: Większość Polaków uważa, że marsz 4 czerwca pomoże wygrać opozycji
Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe