O blokadę i sposoby jej obejścia zapytano Pieskowa w czasie rozmowy z kanałem telewizyjnym Biełaruś-1.

- Cóż, oczywiście (zainstalowałem VPN – przyp. red.), dlaczego nie? To nie jest zabronione - powiedział Pieskow,

W czasie wywiadu rzecznik Kremla ocenił, że zachodnie portale społecznościowe są używane w Rosji „ponieważ są dobre, bo są najnowocześniejszymi technologiami”.

W Rosji, po wprowadzeniu zakazu korzystania z Instagrama i Facebooka, usługi VPN zyskały na popularności. się popularne. Andriej Kliszas, przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. Ustawodawstwa Konstytucyjnego i Struktury Państwowej, zapowiedział, że władze nie planują wprowadzenia kar za korzystanie z usług VPN, które pozwalają ominąć blokowane przez Roskomnadzorstrony internetowe.

Pieskow w rozmowie z państwową białoruską telewizją chwalił też rosyjski hosting wideo Rutube, przekonując, że „stopniowo przyciąga on fundusze i staje się wygodniejszy, ma przyszłość”.

O tym, jakie zmiany zaszły w ostatnich dniach na rynku cyfrowych usług w Rosji, można przekonać się, zaglądając choćby do rankingu najpopularniejszych aplikacji w rosyjskim App Store. Kilka pierwszych pozycji w mobilnym sklepie Apple zajmują serwisy VPN. Jak wskazują dane, agregowane przez firmę Atlas VPN, popyt na takie usługi w Rosji wzrósł tylko w ostatnim tygodniu lutego br. o blisko 2000 proc.

Czytaj więcej

Cyfrowe oblicze wojny. Te aplikacje stały się hitem