Kevin Celli-Bird powiedział, że na wyczerpanego gołębia natknął się na swoim podwórzu 26 grudnia. Mężczyzna ustalił, że ostatni raz ptak widziany był pod koniec października w stanie Oregon na zachodzie USA, gdzie brał udział w zawodach gołębi.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się agencja AP, ptak pokonał Pacyfik prawdopodobnie na pokładzie statku handlowego.

Gdy sprawę opisały miejscowe media, informacja o gołębiu zwróciła uwagę podlegającej Departamentowi Rolnictwa australijskiej służby inspekcyjnej. Celli-Bird przekazał, że przedstawiciele agencji skontaktowali się z nim i wyrazili obawę, że ptak może być nosicielem chorób, co stanowiłoby zagrożenie dla miejscowej fauny.

W czwartek reprezentanci inspekcji poprosili mężczyznę, by złapał gołębia. - Szczerze mówiąc, nie mogę tego zrobić - stwierdził Celli-Bird dodając, że jest w stanie zbliżyć się do ptaka na pół metra, po czym ten odlatuje. Ptak odzyskał już siły po podróży. Według rozmówcy AP, gołąb przyzwyczaił się do nowego miejsca, a podwórko mieszkającego w Officer na przedmieściach Melbourne Celli-Birda traktuje jak nowy dom.

Mężczyzna powiedział, że agencja rozważa zatrudnienie zawodowego łowcy.

Kevin Celli-Bird poinformował, iż na podstawie opaski, którą gołąb miał na nodze udało mu się ustalić, że właścicielem ptaka jest mieszkaniec Montgomery w stanie Alabama, z którym nie udało się skontaktować.

Sekretarz Australijskiego Związku Hodowców Gołębi Brad Turner powiedział, że słyszał o gołębiach docierających na zachodnie wybrzeże Australii z Chin, lecz nigdy nie spotkał się z tak daleką podróżą w wykonaniu jednego z tych ptaków.

Według serwisu pigeonpedia.com, najdłuższy długodystansowy lot gołębia miał miejsce w 1931 r., gdy ptak po pokonaniu 11,6 tys. kilometrów w ciągu 24 dni dotarł z Francji do Wietnamu.