Sergio Canavero informację o udanym przeszczepie głowy ogłosił na konferencji w Wiedniu. Zapowiedział też, że jeszcze przed końcem roku podobny zabieg zostanie przeprowadzony na żywym pacjencie.

Lekarze nie zdradził dziś szczegółów przeprowadzonej operacji, ale ogłosił, że więcej informacji pojawi się w najbliższych dniach.

Canavero przekazał, że operacja trwała 18 godzin i sukcesem zakończyło się połączenie kręgosłupa, nerwów i naczyń krwionośnych.

- Wszyscy twierdzili, że jest to niemożliwe, ale operacja zakończyła się sukcesem - powiedział Włoch.

Zabieg w Chinach

Neurochirurg w ubiegłym miesiącu ogłosił, że zabieg przeszczepu głowy żywego pacjenta zostanie przeprowadzony w Chinach. Anonimowy obywatel tego kraju ma znaleźć się na stole operacyjnym.

Zabieg ma trwać kilkadziesiąt godzin i weźmie w nim udział około 150 lekarzy. 

Canavero poinformował, że temperatura ciała pacjenta zostanie obniżona do 10 stopni Celsjusza, a następnie zostanie odcięta głowa. Wtedy też zacznie się wielogodzinny proces przyłączania głowy do nowego ciała. Lekarze w pierwszej kolejności będą łączyć tętnice, by mózg jak najszybciej otrzymał krew. Połączone nerwy rdzenia kręgowego mają zapewnić pacjentowi czucie. Połączenie rdzenia kręgowego ma zapewnić użycie tlenku etylenu.

Po zabiegu pacjent zostanie na około miesiąc wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznego. W tym czasie tkanki mają się optymalnie zrosnąć.