Aż 63 proc. ankietowanych twierdzi, że informacje o prezesie PKN Orlen Danielu Obajtku nie miały wpływu na ich opinię o tym koncernie. O negatywnym wpływie mówi 27 proc. ankietowanych, a o pozytywnym – 7 proc. Takie wyniki przyniosło badanie IBRiS wizerunku firmy i jej prezesa, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita".

Zainteresowanie mediów prezesem Orlenu zaczęło się pod koniec lutego, gdy „Gazeta Wyborcza" opublikowała zapis jego rozmów telefonicznych z czasów, by gdy był wójtem Pcimia. Zdaniem gazety Obajtek miał nielegalnie kierować firmą, by zaszkodzić konkurencji, prowadzonej przez wuja. Później zainteresowanie mediów przyciągnęły jego inwestycje w nieruchomości. Pojawiły się sugestie, że zakupy nie miały pokrycia w dochodach prezesa i dostał zniżkę na mieszkanie w zamian za sponsoring Orlenu dla akademii piłkarskiej. W reakcji Obajtek przedstawił swoje rozliczenia finansowe.

W efekcie politycy opozycji wezwali do bojkotu Orlenu, jednak ta akcja raczej nie ma szans trafić na podatny grunt. IBRiS przeprowadził już bowiem trzecie podobne badanie. Wynika z niego, że ocena PKN Orlen nie pogarsza się, a wręcz przeciwnie – poprawia.

Odsetek twierdzących, że informacje o Obajtku nie mają wpływu na ich opinię o marce, stopniowo rośnie. W sondażu z 4 marca wynosił 54 proc., a z 16 marca – 56 proc., czyli o 7 pkt proc. mniej niż obecnie. Spada za to odsetek tych, który mówią o negatywnym wpływie. 4 marca było ich 30 proc., a 16 marca – 26 proc., o 1 pkt proc. mniej niż obecnie. Zmniejszył się też odsetek tych, którzy firmę postrzegają pozytywnie.

IBRiS spytał też wprost, czy informacje o Obajtku „będą miały wpływ na odwiedzanie przez pana/panią stacji Orlen i zakup produktów i usług Orlenu?", a wszystkie trzy badania przyniosły podobne wyniki. Obecnie 67 proc. ankietowanych twierdzi, że nie zrezygnuje z wizyt na Orlenie.

Jak wynika z badania, nie zmieniają się też oceny samego Daniela Obajtka. Obecnie 21 proc. ankietowanych deklaruje pozytywny stosunek wobec prezesa PKN Orlen, 33 proc. – neutralny, a 46 proc. – negatywny. Można za to obserwować umocnienie postaw dotyczących Obajtka, co oznacza, że zdecydowane wskazania zyskują kosztem tych mniej wyostrzonych.

Oceny Obajtka są więc gorsze od kierowanej przez niego firmy, jednak, że są silnie związane z preferencjami politycznymi. Wśród wyborców PiS aż 66 proc. badanych ma pozytywne nastawienie do prezesa Orlenu, a jedynie 7 proc. negatywne. Zdaniem większości badanych informacje o Obajtku nie mają wpływu na ich preferencje wyborcze. Taką odpowiedź wskazało aż 86 proc. ankietowanych.