Książę Filip, którego Elżbieta poślubiła w 1947 roku, zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Jego pogrzeb odbył się w sobotę. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią królowa siedziała sama podczas nabożeństwa za Filipa, którego określiła jako swoją "siłę i ostoję".

Elżbieta II, która jest najdłużej panującym monarchą na świecie, swoje 95. urodziny spędzi na zamku Windsor. W tym roku nie będzie organizowanych salw armatnich na Tower of London. 

Królowa ma również oficjalne urodziny, które zwykle obchodzone są z większym przepychem w drugą sobotę czerwca.

Śmierć Filipa pozbawiła Elżbietę jej najbliższego i najbardziej zaufanego powiernika, który był przy niej przez cały okres jej rekordowego, 69-letniego panowania.

Do straty doszło, gdy rodzina królewska zmaga się z jednym z największych kryzysów wizerunkowych. Zarzuty dotyczą rasizmu i zaniedbania wobec księcia Harry'ego i jego żony Meghan.

Brytyjskie dzienniki sugerowały, że członkowie rodziny będą odwiedzać królową w najbliższych dniach, aby zapewnić, że nie będzie pozostawiona sama sobie podczas żałoby po zmarłym mężu.

Elżbieta, która urodziła się 21 kwietnia 1926 roku na Bruton Street w centrum Londynu, dorastała nie spodziewając się, że zostanie królową. Jej ojciec, Jerzy VI, przejął koronę dopiero wtedy, gdy jego starszy brat Edward VIII abdykował w 1936 roku, by poślubić Amerykankę Wallis Simpson.

Wstąpiła na tron w 1952 roku w wieku 25 lat, a we wrześniu 2015 roku wyprzedziła swoją praprababkę królową Wiktorię jako najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II jest także królową 15 byłych kolonii brytyjskich, w tym Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ