Policja podkreśla, że interwencja była niezbędna, ponieważ istniało ryzyko, że sytuacja wymknie się spod kontroli.

Do przepychanek doszło, gdy 80 uczestników marszu Żołnierzy Odyna zbliżało się do końca jego trasy. W pewnym momencie kontrmanifestanci próbowali zatrzymać marsz okrzykami, a także próbując zakłócić marsz w inny sposób. Do przepychanek doszło w parku, niedaleko budynku dawnej biblioteki w Tampere.

"Prowokowały obie strony. Doszło - do pewnego stopnia - do fizycznych kontaktów między obiema grupami" - głosi oświadczenie policji z Tampere.

Policjanci zatrzymali cztery osoby - żadna z nich nie jest członkiem Żołnierzy Odyna. Policja podkreśla, że uczestnicy marszu tej organizacji nie są podejrzewani o złamanie prawa.

Policja zapewnia, że funkcjonariuszom udało się uspokoić sytuację i nie dopuścić do dalszych starć. Marsz - po interwencji policji - mógł być kontynuowany, chociaż do końca towarzyszyły mu okrzyki kontrdemonstrantów.

Policja podkreśla, że organizatorzy marszu informowali władze o tym, że mają zamiar go zorganizować.

Żołnierze Odyna to organizacja stworzona w październiku 2015 roku, w trakcie szczytu kryzysu imigracyjnego w UE, której zadaniem ma być ochrona fińskiego społeczeństwa przed imigrantami mającymi - zdaniem Żołnierzy Odyna - stanowić zagrożenie dla Finów.