Portal przypomina, że Medal Gezów – prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji. Laureatami nagrody byli m.in. prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker (1990), prezydent Czech Vaclav Havel (1995) czy chiński opozycjonista Harry Wu (1996), Free Press Unlimited.

Fundacja Geuzenpenning wyróżniła byłą prezes Sądu Najwyższego jako postać symboliczną walki o niezależne sądownictwo w Polsce.

- Od momentu wygranych wyborów w 2015 roku PiS stara się przejąć pełną kontrolę nad sądownictwem. Państwo prawa w Polsce znajduje się pod silną presją ze strony PiS, po mimo krytyki międzynarodowej, w tym ze strony Komisji Europejskiej. Sprzeciw dotyczy także zniesienia podziału władzy – czytamy na stronie Fundacji Geuzenpenning. - Wyróżnienie Malgorzaty Gersdorf świadczy o międzynarodowych i holenderskich obawach dotyczących państwa prawa w Polsce – podkreślono.

Portal polonia.nl zwraca uwagę, że po raz pierwszy Medal Gezów został przyznany osobie lub organizacji, która jest wyłącznie zaangażowana w przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej.