Przypomnijmy, że półtora roku temu ENCJ zawiesiła w prawach członka polską KRS z uwagi na niespełnianie warunku niezależności od polityków i brak woli zaradzenia tej sytuacji. KRS ma czas do 22 maja, by wyjaśnić te zarzuty. Kees Sterk, przewodniczący ENCJ zapowiedział w liście do szefa KRS, że jeśli odpowiedź polskiej Rady nie zadowoli europejskiej organizacji, to w czerwcu zostanie z niej wydalona - donosi Onet. Decyzja może zapaść na Walnym Zgromadzeniu 11 czerwca br.

Szef KRS w rozmowie z Onetem zapewnia, że Rade niezwłocznie odpowie na zarzuty ENCJ. - Mam jednak wrażenie, że nastroje w KRS mogą się przechylić na stronę tych, którzy uważają, że należy dać sobie spokój z tym tematem - mówi sędzia  Mazur.

Czytaj także: Polskiej KRS niestraszne wyrzucenie z ENCJ

Przewodniczący KRS podkreśla, że list będzie rozesłany do członków Rady, którzy zadecydują, co zrobić.

 

- Widać wśród członków KRS, że pojawia się pewne zmęczenie tym tematem, tym udowadnianiem, że się nie jest wielbłądem - mówi sędzia Mazur.

- O ile półtora roku temu, gdy o dobrowolne samowykluczenie się KRS z ENCJ zawnioskował członek Rady Jarosław Dudzicz, panowała pewna chwiejna równowaga nastrojów. Dziś mam wrażenie, że nastroje mogą się przechylić na stronę tych członków Rady, którzy uważają, że należy dać sobie spokój z tym tematem. Dać sobie spokój z dalszymi wyjaśnieniami i "niech się dzieje wola nieba" - kwituje sędzia Mazur.

- Autorem tekstu jest Magdalena Gałczyńska