Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu do Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło oświadczenie podpisane przez jedenaścioro sędziów. W oświadczeniu sędziowie odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem każdego sędziego, którego kandydatura została przedstawiona prezydentowi przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Czytaj więcej

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z nominantami nowej KRS

Teraz - jak podaje tvn24.pl - troje z tych sędziów zostało zdegradowanych w strukturach sądu. Sędzia Beata Morawiec została przeniesiona z Wydziału IV Odwoławczego, który rozpatruje apelacje od wyroków pierwszej instancji, do Wydziału III Karnego, w którym zapadają wyroki pierwszej instancji.

Do Wydziału VI Karnego, orzekającego w pierwszej instancji, z innego wydziału odwoławczego trafiła także sędzia Katarzyna Wierzbicka, była wiceprezeska tego sądu.

Z kolei wieloletni karnista - sędzia Maciej Czajka - z Wydziału III Karnego został przeniesiony do Wydziału I Cywilnego.

W przyjętym dzisiaj stanowisku sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie wyrazili między innymi wsparcie dla innych sędziów, którzy zdecydowali się odmówić orzekania. "Rozumiemy działania sędziów, którzy – dla zapewnienia bezpieczeństwa prawnego – odmawiają orzekania z osobami nominowanymi na skutek wadliwej procedury" - napisali.