Przypomnijmy: adwokat sędziego Juszczyszyna prof. Michał Romanowski poinformował w piątek 16 kwietnia o postanowieniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, że zawieszonego ponad rok temu sędziego Pawła Juszczyszyna należy dopuścić "do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie".

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków sędziego. Tłumaczył, że wiąże go treść uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu Juszczyszyna w czynnościach. Dopiero rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Izbą Dyscyplinarną a Sądem Rejonowym w Bydgoszczy pozwoli podjąć stosowne kroki prawne.

W ostatni poniedziałek do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek o wszczęcie egzekucji postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przywracającego do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.

Jak podaje portal oko.press, we wtorek zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. Podpisało się pod nim aż 49 sędziów z Olsztyna – 26 z sądu rejonowego i 23 z sądu okręgowego.

Chcą by prokuratura wszczęła postępowanie wobec prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Zarzucają mu popełnienie dwóch przestępstw.

Pierwsze – to niedopełnienie obowiązków służbowych z artykułu 231 par. 1 kodeksu karnego, za co grozi do 3 lat więzienia. To klasyczne tzw. przestępstwo urzędnicze. Drugie, to uporczywe naruszanie praw pracowniczych z artykułu 218 kodeksu karnego, za co grozi do dwóch lat więzienia - podaje portal.