Do tej pory takie akcje odbywały się wyłącznie za granicą. Rosjanie sprzedawali swoje najlepsze ryby m.in. w południowokoreańskim Pusan. Pierwsza rosyjska aukcja odbyła się w piątek (3 lipca) we Władywostoku. Na sprzedaż wystawione zostało 334 tony śledzi pacyficznych (Clupea pallasii).

To cenne ryby żyjące w wodach Oceanu Lodowatego (Morza: Beringa, Ochockie i Czukockie). Ich połowy nie są łatwe. Śledzie pacyficzne bytują na dużych głębokościach - nawet do 475 m pod powierzchnią oceanu. Zwykle ławice występuje na 150 m.

Mięso tej sięgającej 45 cm długości ryby trafia głównie na rynek azjatycki. W Japonii uchodzi za prawdziwy rarytas. Ikry i płetw śledzia używa się w chińskiej medycynie.

We Władywostoku o 334 tony śledzi walczyło w licytacji 6 firm z Japonii. Aukcja odbyła się w nowo wybudowanym komplecie chłodni (terminalu) w porcie we Władywostoku. Rybny terminal pozwala na załadunek i przechowywanie do 150 tysięcy ton produkcji rybnej rocznie. Jednocześnie można tam przechować 6 tysięcy ton ryb, informuje Rosrybołowstwo - rządowa agencja rybacka.

Pierwsza aukcja rybna na terenie Rosji to wstęp do zorganizowania giełdy produktów morza na mierzei Nazimowa. Tam także ma powstać terminal rybny z systemem chłodni. W porcie planowana jest natomiast rozbudowa istniejącego terminalu o dodatkowe 40 tys. ton powierzchni chłodniczej.

W Rosji jest obecnie kilka lokalnych giełd rybnych, ale ten rodzaj działalności gospodarczej dopiero startuje i jest uznawany za bardzo perspektywiczny, podkreśla agencja TASS. Ilia Szestkow wiceminister rolnictwa i szef Rosrybołowstwa zapowiedział, że w 2020 r powstanie pierwsza giełda rybna. Ma to na celu przede wszystkim wyprowadzenie handlu rosyjskimi rybami z szarej strefy.

Do tej pory poziom kradzieży oraz nielegalnych połowów i sprzedaży najcenniejszych zasobów rosyjskich mórz jest w federacji bardzo wysoki. Szczególnie na Dalekim Wschodzie, branża jest opanowana przez zorganizowane grupy przestępcze i kryjących je skorumpowanych urzędników.

Władze planują budowę ponad 25 fabryk przetwórstw rybnego na Dalekim Wschodzie, część już powstaje.