Adwokat Kamińskiego i Wąsika zapowiada kasację. Giertych: przyznał rację Hołowni

Adwokat Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika mec. Michał Zuchmantowicz zapowiedział złożenie w Sądzie Najwyższym kasacji, której celem ma być uniewinnienie jego klientów. Zdaniem posła i znanego adwokata Romana Giertycha, wskazuje to, że byli posłowie uznają wyrok skazujący za aferę gruntową i wygaszenie im mandatów.

Publikacja: 08.01.2024 15:32

Byli posłowie PiS Mariusz Kamiński (P) oraz Maciej Wąsik (L) udzielają wypowiedzi mediom

Byli posłowie PiS Mariusz Kamiński (P) oraz Maciej Wąsik (L) udzielają wypowiedzi mediom

Foto: PAP/Leszek Szymański

O zapowiedzi złożenia kasacji przez pełnomocnika skazanych polityków PiS doniosło RMF FM. Według rozgłośni kasacja dotyczy istoty kary orzeczonej przez  Sąd Okręgowy, który skazał byłych ministrów na dwa lata więzienia za działania w aferze gruntowej. To zaś oznacza, że Kamiński i Wąsik liczą się z tym, że trafią do więzienia.

Czytaj więcej

Bodnar ws. Kamińskiego i Wąsika: SN pełni rolę notariusza. Mandaty wygaszone

 Dotychczas Wąsik i Kamiński ostentacyjnie ignorowali wyrok i uznawali go za nieistniejący w świetle ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak wyjaśnia RMF FM, kasacja nie wstrzymuje wykonania prawomocnie orzeczonej kary. Zostanie złożona  w Izbie Karnej Sądu Najwyższego po sporządzeniu uzasadnienia prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego z 20 grudnia 2023 r. Obrona ma na złożenie kasacji miesiąc od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika mec. Michał Zuchmantowicz

Zdaniem pełnomocnika skazanych polityków, pomocna przy sporządzaniu kasacji może się okazać treść zdania odrębnego, złożonego przez jednego z trzech orzekających w sprawie sędziów na korzyść skazanych.

Adwokat Roman Giertych, który zasiada w Sejmie  X kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że zapowiedź mec. Michała Zuchmantowicza świadczy o tym, że Mariusz Kamiński  i Maciej Wąsik uznają za prawomocny  wyrok za aferę gruntową. Tym samym uznają też, wygasły ich mandaty.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność