Ogórek i Ziemkiewicz skazani. Ziobro składa skargę nadzwyczajną

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na korzyść Rafała Ziemkiewicza i Magdaleny Ogórek, którzy zostali skazani za zniesławienie aktywistki Elżbiety Podleśnej.

Publikacja: 16.08.2023 12:31

Magdalena Ogórek, Rafał Ziemkiewicz

Magdalena Ogórek, Rafał Ziemkiewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański/FOTON

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, w lutym 2019 roku Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz w programie "W tyle wizji" podważali bezstronność i kompetencje zawodowe Podleśnej. Sugerowali, że wykorzystuje terapię do agitacji politycznej i namawia pacjentów do udziału w antyrządowych manifestacjach.

Dziennikarze TVP skazani za zniesławienie

"Elżbieta Podleśna jest psychologiem, psychoterapeutą, ma pacjentów, przyjmuje i prowadzi regularną praktykę", "Mam wrażenie, iż ich przyprowadza na rozmaite eventy (...) zachowują się, jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione", "Wrażenie takie możemy odnosić i jeżeli jest to wykorzystywanie własnych umiejętności, tutaj de facto quasi-lekarskich, do manipulowania ludzką psychiką, to ja myślę, że (...) czekam cały czas na reakcję Towarzystwa Psychologicznego w takiej sprawie" – mówili na antenie TVP Ogórek i Ziemkiewicz.

Jak informował OKO.press, Podleśna wytoczyła dziennikarzom proces. Po dwóch latach oczekiwania sprawa została umorzona przez Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście, jednak Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił zażalenie Podleśnej i we wrześniu 2021 r. nakazał rozpoznać sprawę przed sądem rejonowym.

W grudniu 2022 r. dziennikarze TVP zostali skazani za zniesławienie. Nieprawomocny wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, który uznał, że oboje przekroczyli granice dozwolonej krytyki, a ich zamiarem było ośmieszenie tak Podleśnej, jak innych osób, biorących udział w antyrządowych protestach. Oboje mieli zapłacić po 10 tys. zł grzywny.

Czytaj więcej

Ogórek i Ziemkiewicz przegrali z psychoterapeutką. Mają zapłacić grzywnę

Ogórek i Ziemkiewicz się od tego wyroku odwołali, jednak 24 maja 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 24 maja 2023 podtrzymał stanowisko Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Ogórek i Ziemkiewicz zwrócili się do Prokuratura Generalnego

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że dziennikarze zwrócili się do Prokuratura Generalnego z wnioskiem o wywiedzenie skargi nadzwyczajnej. - Analiza sprawy przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej wykazała, że oba zapadłe w niej wyroki naruszyły obowiązujące przepisy karne, jak i przepisy Konstytucji RP - dodał.

- W skardze nadzwyczajnej prokurator generalny Zbigniew Ziobro wskazał, że Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wielokrotnie dokonywał wykładni znamion przestępstwa zniesławienia. SN wyraźnie stwierdził, że pomówienie musi mieć charakter wypowiedzi o faktach, ponieważ tylko wtedy będzie możliwe przeprowadzenie dowodu prawdy przewidzianego w art. 213 kk (wyłączenie bezprawności zniesławienia - PAP). Tymczasem badane w postępowaniu wypowiedzi dziennikarzy były ewidentnie oceniające. Nie przedstawili oni żadnego skonkretyzowanego zarzutu w stosunku do oskarżycielki i jej praktyki zawodowej psychologa, tudzież psychoterapeuty, poprzestając jedynie na wypowiedzeniu swoich wrażeń co do charakteru jej działalności publicznej, w której skądinąd nie ucieka ona od kontrowersji - wyjaśnił prokurator Borchólski.

Czytaj więcej

Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, w lutym 2019 roku Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz w programie "W tyle wizji" podważali bezstronność i kompetencje zawodowe Podleśnej. Sugerowali, że wykorzystuje terapię do agitacji politycznej i namawia pacjentów do udziału w antyrządowych manifestacjach.

Dziennikarze TVP skazani za zniesławienie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy