- W związku z powrotem dzieci do szkół z klas I-III szkoła ma obowiązek, zapewnić opiekę świetlicową dla najmłodszych uczniów - powiedział na konferencji prasowej minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek.

Oprócz powrotu najmłodszych do nauki stacjonarnej, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki w kształceniu zawodowym, a także nauka stacjonarna dla uczniów klas 1-3 szkół specjalnych. Poza tym dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych i maturalnych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do 5 osób.

- Proszę dyrektorów i nauczycieli o skorzystanie z tej możliwości, bo zbliżamy się do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych - mówił minister.

Jak poinformował, w szkołach możliwa będzie również organizacja konkursów, olimpiad oraz turniejów, także szkolenia sportowego w szkołach oraz oddziałach sportowych, także szkołach mistrzostwa sportowego.

Główne wytyczne i zalecenia dla szkół podczas nauki stacjonarnej to indywidualny plan dnia dla każdej klasy, zasada jednej sali dla tej samej grupy uczniów i - w miarę możliwości - ci sami nauczyciele dla danej klasy, przerwy dla różnych grup w różnych godzinach, wietrzenie klas.

- Chcemy poprawiać i uefektywniać naukę zdalną.  Każdego dnia tygodnia, od poniedziałku do niedzieli, będzie działać infolinia pod numerem +48 222 500 144 - powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik  Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Przedstawiciele MEiN poinformowali, że do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół, a  wyniki wskazują, że koronawirusem zakaziło się zaledwie 2 proc. z nich.