Konkurs „Rz” zorganizowała po raz pierwszy. Chcieliśmy docenić pracę prawników zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Postanowiliśmy uhonorować najlepszych specjalistów, którzy swoim zaangażowaniem na rzecz firmy i konkretnymi osiągnięciami zasłużyli na to, by dostrzegła ich opinia publiczna, nasi czytelnicy.

Laureatów wyłoniliśmy z grona kandydatów, których dokonania opisali w przesłanych do redakcji zgłoszeniach ich szefowie. Było wśród nich rozwiązanie skomplikowanych problemów prawnych, uratowanie firmy przed kłopotami, budowa i organizacja zespołu prawników czy nowatorskie sposoby komunikacji biznesowej.

 

 

Zwycięzcą konkursu został Maciej Rogalski, dyrektor pionu współpracy regulacyjnej grupy kapitałowej TP. Nagrodziliśmy go przede wszystkim za udział w przygotowaniu porozumienia między prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej a TP SA. Przełomowy charakter tego porozumienia wynika z faktu, że dzięki niemu TP SA uniknęła podziału planowanego – w celu demonopolizacji rynku usług telekomunikacyjnych – przez prezes UKE. Porozumienie jest nowatorską konstrukcją prawną, której stronami są organ administracji państwowej i prywatna firma. Jego podpisanie wygasiło setki sporów sądowych – nie tylko z UKE, ale i z operatorami alternatywnymi. Zakłada się, że doprowadzi do zapewnienia innym firmom telekomunikacyjnym równego dostępu do infrastruktury TP SA.

Mecenas Rogalski jest radcą prawnym, uznanym specjalistą od prawa telekomunikacyjnego. Od trzech lat pracuje w TP SA, wcześniej – w telefonii komórkowej. – Traktuję tę nagrodę nie tylko jako wyraz docenienia mojej pracy w sektorze telekomunikacyjnym, ale także zespołu współpracowników – powiedział podczas wręczania dyplomów.

Cenią go nie tylko współpracownicy, ale i „naturalni przeciwnicy”. – Uważam mec. Rogalskiego za dobrego prawnika – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. – Brał udział w tworzeniu porozumienia, które zawarliśmy z TP. Udało mu się też skompletować profesjonalny departament regulacyjny w TP. Poza tym to po prostu porządny człowiek.

– Pracowałem z nim kiedyś, to świetny specjalista, od którego wiele się nauczyłem. Sądzę, że kiedy odchodził z Ery, miał wiele propozycji i po prostu wybrał najlepszą – dodaje Piotr Kuriata, szef departamentu regulacyjnego Play.

Prezes TP SA Maciej Witucki ceni go za to, że aktywnie poszukuje korzystnych rozwiązań dla firmy, a nie tylko asekuruje ją przed ryzykiem prawnym. – Porozumienie z UKE było najważniejszym przedsięwzięciem, nad którym czuwał. Bez jego wiedzy i zaangażowania nie udałoby się zawrzeć go w tak krótkim czasie – ocenia.

– Myślę, że mec. Rogalski jest najlepszym spośród prawie 100 prawników zajmujących się prawem telekomunikacyjnym – komplementuje Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 

 

Obok nagrody głównej „Rz” przyznała także wyróżnienie mec. Marii Pertek, dyrektor działu prawnego w firmie Work Service SA z Wrocławia, działającej w branży zasobów ludzkich (m.in. zatrudnianie pracowników tymczasowych, rekrutacja). Kieruje ona kilkuosobowym zespołem prawników. Wyróżniliśmy ją za zaangażowanie w biznesowe przedsięwzięcia firmy oraz zastosowanie innowacyjnych rozwiązań prawnoorganizacyjnych. – We współpracy z informatykami wprowadziła w przedsiębiorstwie efektywny elektroniczny system zatwierdzania umów. Firma usługowa zawiera ich tysiące, informatyzacja pozwoliła wyeliminować papier, przyśpieszyła obieg dokumentów i zwiększyła bezpieczeństwo obrotu prawnego – ocenił Dariusz Rochman, prezes zarządu Work Service SA.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

i.walencik@rp.pl