800+ z podpisem prezydenta. Od kiedy wypłata

Od 1 stycznia 2024 roku 500 plus zostanie podwyższone do kwoty 800 złotych. Zmianę wysokości zatwierdził w poniedziałek swoim podpisem prezydent Andrzej Duda.

Aktualizacja: 30.11.2023 11:17 Publikacja: 07.08.2023 15:35

800+ z podpisem prezydenta. Od kiedy wypłata

Foto: PAP/Paweł Supernak

Uroczyste podpisanie ustawy odbyło się na pikniku rodzinnym zorganizowanym w Tarczynie przy obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny i polityk społecznej Marleny Maląg.

Dla rodziców i opiekunów

Zgodnie z przepisami zmiana wysokości przyznanego świadczenia nie będzie wymagała składania dodatkowych wniosków bądź wizyt w urzędach. Warto jednak pamiętać, że wypłaty pierwszych transz w nowej wysokości zaplanowano do 29 lutego nowego roku. Zostaną one dokonane z wyrównaniem za styczeń. 

Czytaj więcej

Senat przyjął podwyżkę świadczenia 500+. Wypłata 800+ od stycznia 2024

Świadczenie przysługuje od momentu narodzin dziecka do czasu ukończenia przez nie 18 roku życia. Obejmuje ono zarówno dzieci pod opieką rodziców, ale także w pieczy zastępczej. Świadczenie przysługuje wszystkim, bez względu na osiągany dochód. 

Nowi świadczeniobiorcy mogą złożyć wniosek poprzez platformę PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl. 

O świadczenie może ubiegać się rodzice dziecka lub opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, jeśli dziecko zamieszkuje z nimi i jest na ich utrzymaniu bądź opiekun prawny dziecka czy dyrektor domu pomocy społecznej. Na wypłatę świadczenia wychowawczego nie ma wpływu stan cywilny rodziców dziecka. 

W przypadku rozwodu świadczenie przysługuje tej osobie, która będzie mieszkać z dzieckiem. Jeśli świadczona jest opieka naprzemienna sprawowana w porównywalnych warunkach i okresach, to każdemu z rodziców lub opiekunów, który złoży wniosek przysługuje połowa świadczenia, czyli od nowego roku 400 zł. 

Uroczyste podpisanie ustawy odbyło się na pikniku rodzinnym zorganizowanym w Tarczynie przy obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny i polityk społecznej Marleny Maląg.

Dla rodziców i opiekunów

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy