Nawiązując do wczorajszych wypowiedzi Donalda Trumpa na szczycie NATO (Trump skrytykował m.in. Niemcy za to, że kraj ten jest "zakładnikiem Rosji", ponieważ kupuje od niej gaz, wzywał też po raz kolejny do zwiększenia wydatków na obronność przez kraje NATO i oburzał się, że Niemcy chcą, aby USA broniły ich przed Rosją, której płacą miliardy dolarów właśnie za dostarczany do Niemiec gaz), Balcerowicz mówi o "nieprzewidywalności Trumpa".

Wśród europejskich sojuszników USA niepokój budzi zwłaszcza zapowiedziany na 16 lipca szczyt w Helsinkach z udziałem Trumpa i Władimira Putina. W ostatnim czasie Trump mówił dziennikarzom, że mógłby rozważyć uznanie aneksji Krymu przez Rosję i sugerował, że Rosja powinna wrócić do grupy G7 (została z niej wykluczona właśnie po anektowaniu Krymu).

"Unia Europejska jest dla Polski fundamentalnie ważna nie tylko z powodów gospodarczych ale i strategicznych" - wskazuje, biorąc pod uwagę działania Trumpa, Balcerowicz.

"PiS,który depcze podstawowe normy UE (i konstytucję Polski), spycha nas na margines UE, uzależniają Polskę od (Viktora) Orbana" - dodaje były wicepremier.

Premier Węgier Viktor Orban jest kluczowym sojusznikiem Polski w UE (Węgry zapowiedziały m.in. zablokowanie nałożenie na Polskę sankcji za łamanie praworządności w ramach artykułu 7 traktatu Unii Europejskiej). Orban utrzymuje też dobre relacje z Rosją i prezydentem Władimirem Putinem.